כללי

הלוואה? חכו רגע לפני שתחתמו!

הלוואה- חכו רגע לפני שתחתמוהלוואה? חכו רגע לפני שתחתמו!

נכון, אתם מאוד צריכים!

זה יעזור לכם לישר את המסגרת בבנק, זה ייתן לכם אוויר, תוכלו סוף סוף לישון בלילה ולעמוד זקופים מול העובדים והספקים. זה גם יעזור לכם לא לפרוס תשלומים לכל הביטוחים ולרשות המסים, מנהל סניף הבנק יפסיק להציק, זה ממש יסדר לכם את החיים.

שוק ההלוואות, כמעט ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות. מכל פינה קופצות פרסומות, המדינה מקצה מיליארדים לקרנות ואפילו מספיק אמיצה להיות ערבה להלוואה שלך. בנקים מבינים את הפוטנציאל ומעבירים הקצאות לטובת העסק והמפעל. חברות מימון פרטיות מחזרות אחריך במרץ והכל "יהיה בסדר" כמו תמיד אצלנו בארץ. אז לפני שתחתום על הלוואה, חשוב רגע על הסיבה    ו.. גם על התוצאה.

הסיבות הנפוצות לצורך בהלוואה הן השקעה, מימון פרויקטים ותזרים מזומנים שלילי. בשני המקרים הראשונים קרוב לוודאי כי נערכת בדיקת כדאיות ולבנק מוגשת תכנית המפרטת את הסיבות לבקשת ההלוואה ונימוקים לסכום המבוקש. במקרה זה ניתן ואף רצוי לפנות לכמה בנקים ולקבל את ההצעה הכדאית ביותר, בהנחה ומפצלים פעילות בין בנקים שונים.  במקרה של תזרים מזומנים שלילי, הסיפור שונה ומורכב. בעיני, גיוס הלוואות לשיפור התזרים משול ל"ירייה ברגל" שכן ההחזר החודשי של ההלוואה הוא בבחינת 'הוצאה' חדשה המעמיסה על  תזרים המזומנים השלילי ממילא ועל כן יש לערוך בדק בית ולבדוק מהם הגורמים לתזרים השלילי. תוכלו למצוא את התשובות בבדיקת התנהלות ההון החוזר שלכם, בבדיקת תנאי האשראי שאתם מקבלים מספקים או מעניקים ללקוחות, ומה קורה עם ספקים ולקוחות מחו"ל ומהם תנאי האשראי הנהוגים מולם? לעתים אלו הן אבני נגף משמעותיות בתזרים שלך. מתי לאחרונה בדקתם כמה מלאי אתם מחזיקים וכמה ממנו שוכב מיותם על המדפים והאם מישהו בודק כמה מהלקוחות מאחרים בתשלומים וכמה זמן עבר מאז צריכים היו לשלם? תמהיל ההלוואות שלכם- גם הוא מכביד על התזרים? לכו לבנק, שנו אותו כדי להקטין החזרים חודשיים. כיצד אתם קובעים את מחירי המוצרים שאתם מוכרים? זו עלולה להיות פצצה מתקתקת שכדאי לבדוק ולהפנים. ובכלל, כל הוצאה בעסק כדאי ותיבחן מדי תקופה כדי לעמוד על שינויים שחלו בה, לפתח בקרה נוספת על ההתנהלות הכוללת ולהיות עם יד על הדופק במקרים של חריגות או טעויות.

ידוע וברור שהלוואה לשיפור התזרים וכיסוי חריגה במסגרת, לוקחים כשכבר אין עוד ברירה והסכום שלה נעלם כמעט מיד לכיסוי חובות שהצטברו לאורך התקופה.

אז חכה רק שניה. שאלת את עצמך למה הגעת למצב שאתה כל כך צריך הלוואה? ומה יהיה כשהכסף ייגמר אחרי מחצית הדקה? הקלות הבלתי נסבלת של מתן הלוואות עלולה להיות לך לרועץ. לעתים אין ברירה והלוואה היא פתרון מידי וקל להמשיך את רצף העבודה, אך חשוב לזכור שתזרים שלילי ימשיך לשאוב אותנו למטה ויגרור צורך בעוד ועוד הלוואות מיותרות, כאשר טיפול נכון בהתנהלות עשוי לשקם את התזרים ולהימנע מהן.

 

 

 

כלכלה התנהגותית תאגידית

    כלכלה התנהגותית תאגידית בעידן החדש

הגיע זמן "הזמן החדש" שבו אנשי הכלכלה ישאלו לא רק "כמה" אלא גם… "למה?" כי הבנת ה"למה" מגדילה את ה"כמה"!

על תחום הכלכלה ההתנהגותית וודאי שמעו רבים, אך כיצד ניתן לבחון כלכלה התנהגותית של הקולקטיב בארגון כאשר מאפייני העידן החדש מפעמים ונותנים אותותיהם בין אם בקרב פרטים בארגון ובין אם בקבוצות בתוך הארגון? לארגון יש אבולוציה משלו, תפיסה ותודעה ארגונית-קולקטיבית ומנת משכל קבוצתית. ארגון הוא ישות עצמית בעלת זרימה אנרגטית המאפיינת רק אותו, ממש כמו טביעת אצבע והיא מורכבת מתמהיל של פרטים בודדים בעלי מאפיינים אישיים ופנימיים משלהם ומשתנה קלות בהתאם לתחלופה, כמו כן היא נובעת מאינטראקציה גלויה וסמויה בין כלל הפרטים הספציפיים המנהלים ומתנהלים בו. 

כלכלה התנהגותית נחקרת כיום מההיבט הפרטי- כיצד אנשים פרטיים מנהלים את הבחירות שלהם כדי להשיג ערך או תוצאה אופטימלית של בחירה. לעומת זאת, בכלכלה התנהגותית תאגידית נבחן את תהליכי קבלת ההחלטות בארגונים הנובעים מתמהיל של מחשבות, רעיונות, דעות, אמונות ותפיסות אשר יוצרות תמונה מסוימת לגבי החלטה שצריכה להתקבל. כיצד מנהלי הארגון ועובדיו מנהלים את הבחירות שלהם ולאיזו דרגת התפתחות ותוצאה פיננסית זה מוביל את הארגון- האם לתוצאה האופטימלית או לתוצאה שנחשבת בתפיסת מקבל ההחלטה כטובה ביותר, גם אם היא לא האופטימלית עבור הארגון, ואילו גורמים השפיעו על הבחירה. השימוש במתודה במסגרת כלכלה התנהגותית תאגידית בעידן החדש עוזר לזהות, בתהליך קבלת ההחלטות, תמהיל של נתונים חדשים שיתרמו ליצירת דרגת התפתחות גבוהה ולתוצאות פיננסיות אופטימליות בארגונים.

קיימות שלוש דרגות של התפתחות ארגונית: פסיבית, אקטיבית ופרואקטיבית.

התפתחות פסיבית- התפתחות הנובעת מפעילות ואינטראקציה טבעיות המתקיימות ללא התערבות חיצונית לשיפור התנועה ונתפסות בתודעה כ- "קרבן של הנסיבות". במצב שכזה קיימת תנועה איטית שמתורגמת למצב פיננסי של הישרדות מכיוון שהארגון לא נמצא בקצב תנועה ההולם את הסביבה העסקית בה הוא פועל אלא פועל בתצורה של תגובה. הארגון לא יוזם ולא לוקח אחריות אלא רק מגיב לנסיבות החיצוניות המתקיימות כתוצאה מאינרציה (התמד) תפעולית. אינרציה טבעה לדעוך כאשר היא פוגשת בהתנגדויות שונות בסביבה כמו תחלופת עובדים שמאטה את פעילות המערכת, כמו פיתוח עסקי איטי, מתחרים חדשים ועוד. ארגון בעל התפתחות פסיבית מתאפיין באנרגיה תנועתית (Ek) כבדה ואיטית ובתוחלת חיים קצרה.

התפתחות אקטיבית- התפתחות מאומצת הנובעת מעבודה רבה על פיתוח צוותים, למידת טכניקות לשיתופי פעולה, ניסיונות להביא את העובדים לכדי מחוברות ארגונית, מעורבות, מוטיבציה גבוהה, פעולות הנחשבות "זוללי אנרגיה" בארגון, כאשר מאמצים אלה נושאים פרי בגלים, לעתים בעליה ולעתים בירידה, מכיוון שפעולות להעלאת מוטיבציה עמידות לתקופה מוגבלת ואם לא משמרים את המוטיבציה היא צונחת.  כמו כן שימור קבוע של מוטיבציה גבוהה הופך את הפעולות "זוללות האנרגיה" להעלאת המוטיבציה להרגל ומאבד את האפקטיביות שהייתה לו בהתחלה. ארגון הפועל בדרך של התפתחות אקטיבית מאופיין באנרגיה תנועתית (Ek) מאומצת ולעתים נתקעת, קיים צורך תמידי לדאוג לספק עוד אנרגיה למערכת באופן יזום על מנת לשמור על אינרציה והארגון מקדיש משאבים רבים למניעת דעיכה במקום לצמיחה אינהרנטית.

התפתחות פרואקטיבית- זוהי ההתפתחות המהירה, היעילה והמצליחה ביותר, התפתחות יזומה המתקיימת כל הזמן בתנועה ליצירה, תנועה לבריאה של חיים חדשים/תוצרים חדשים היוצאים מתוך הארגון עצמו, מוצרים או שירות שכל הזמן ממציא את עצמו מחדש באמצעות שיתוף פעולה של כלל העובדים ובאמצעות אינטראקציה הרמונית בניהם. הגורם המשמעותי ביותר בהתפתחות הפרואקטיבית היא "רעיון הראשוניות" שמאפשר לארגון להניע את הפעילות שלו בדרך שהוא בוחר ועל ידי כך הוא הופך להיות מוביל בשוק ולא משתרך יחד עם האחרים בהתאם לנסיבות. ארגון פרואקטיבי יוצר את הנסיבות! ארגון בעל תנועה פרואקטיבית מתאפיין באנרגיה תנועתית (Ek)  קלילה ומהירה, יצירתיות מחשבתית פורייה במיוחד, תחושת של "זרימה באוויר", יעילות תפעולית ותחושה חיובית כללית וצמיחה פיננסית בת קיימא.

העידן החדש הוא רוח חדשה שקיימת סביבנו בין אם אנו מרגישים בה ובין אם לאו. זהו שיח שהפך להיות שגור בפינו כתוצאה ממעגלי תהודה חברתיים המתקיימים סביבנו ומחדשים ולעתים אף משנים תפיסות בתודעה שלנו. ניתן לזהות את התופעה באמצעות ביטויים הנשמעים סביבנו בתדירות גבוהה כמו: "יש פה אנרגיות טובות", "אני מחובר", "אני חי את הרגע", וכן מושגים כמו: מדיטציה, שאנטי, אנרגיה, מעגלי הקשבה, מעגל חברתי ועוד.

את תופעת העידן החדש וחיבור החומר והרוח חוקרים היום גם באקדמיה כאשר מוסדות להשכלה גבוהה פותחים את שעריהם לפקולטות לחקר הניו אייג'. הרוחניות העכשווית הופכת להיות תחום מקובל בלימודי פסיכולוגיה, סוציולוגיה ויהדות אך באופן לא מפתיע, עבור מי שמכיר את התחום- גם  בתחומי הרפואה, הפיזיקה/פיזיקה קוונטית, המתמטיקה וההנדסה.

באתר זה נרחיב את ראיית הכלכלה הפיננסית בהתבוננות רוחנית עכשווית, נחבר את הקשרים בין התחומים ונגלה כיצד הם תורמים למקסום פוטנציאל הרווח של הכלכלה הארגונית בפרט והכלכלה הקולקטיבית בכלל. 

כלכלת SMB

תזרים מזומנים

דו"ח תזרים המזומנים הוא אחד הדו"חות החשובים בארגון. בעזרת דו"ח זה נדע לזהות מה באמת קורה עם הכסף ולאן הוא מנותב. הדו"ח מאפשר לנו לעקוב אחר פעילות שוטפת, פעילות מימון ופעילות השקעות של העסקאות שלנו בעבר, בהווה ובעתיד. תזרים המזומנים מציג צפי לתקופה ארוכה קדימה. קיימים נתונים שיאפשרו היתכנות הניבוי וככל שהנתונים קרובים יותר ומדויקים יותר, כך אחוז נכונות דו"ח תזרים המזומנים ילך ויגדל.  תזרים מזומנים טוב ברמת דיוק גבוהה מאפשר אחוזי ניבוי גבוהים. תזרים לתקופה קרובה יותר יתקיים באחוז ניבוי גבוה יותר, תזרים מזומנים לתקופה רחוקה יותר יתקיים באחוז ניבוי נמוך יותר בשל מוטיב חוסר הוודאות במציאות קיימת. דו"ח תזרים המזומנים נבנה באופן מותאם לכל ארגון בהתאם לאופי תהליכי העבודה שבו ומתאים את עצמו לשינויים ולדינאמיקה המתפתחת לאורך התקופה.

ליווי בנקאי וגיוס אשראי והון

עסק צריך כסף, נקודה! כסף נמצא בבנקים או במימון חוץ בנקאי, נקודה! למערכת הבנקאית שפה משלה. אני מלווה אותך בצעדים אותם נדרש הארגון לבצע מול סניף הבנק שלך, תוך דאגה להשגת תוצאות אופטימליות אל מול אותם שירותים שתקבל ממנו. ישנן דרכים שונות לגייס אשראי והן נחלקות לשתי קטגוריות עיקריות: •אשראי בנקאי – מסגרות אשראי בנקאיות המציגות תמהיל המותאם לארגון על פי צרכיו כגון: הלוואות, ערבויות, אשראי לצרכיי סחר חוץ, חח"ד ועוד ושירותים נוספים בהתאם לצורך הספציפי של העסק.  מסגרות אשראי נקבעות על פי שורת קריטריונים שהבנק מבקש על מנת לבחון עמידותו ויציבותו של הארגון וכושר ההחזר שלו.  •אשראי חוץ בנקאי – אשראי שמתקבל מחברות פרטיות, קרנות בערבות מדינה, חברות ביטוח, חברות אשראי וגם כאן הבחינה נערכת מול צרכיו הספציפיים של העסק ומול התנאים של סוג האשראי. פניה נכונה, שקולה ומחושבת לגופים הללו תניב הצלחה בגיוס האשראי/ההון הנדרש להצלחה והתפתחות העסק שלך. 

ליווי והטמעת שיטות עבודה לפעילות השוטפת של הארגון

עם היכולת להבחין בפרטים הקטנים, תוך בקרה ושליטה על תהליכים ניהוליים,  אני מטמיעה כלים ושיטות להגדלת רווחיות ויעילות החברה לאורך שנים, בשיטת עבודה ייחודית המובילה  למצוינות ולהשגת איכויות גבוהות  תוך ההכרה בהוויה של הארגון כישות בפני עצמו. בכל ארגון קיימת פעילות חשבונאית של מחלקת הכספים והנהלת החשבונות ורו"ח החיצוני של החברה. הנהלת החשבונות היא זו שמתעדת את הפעילות השוטפת ומזינה את הנתונים שנאספו-למחשב. רו"ח בסוף השנה החשבונאית מקבל לידיו את הנתונים שנאספו במערכת ומספר לנו במאזן השנתי מה קרה לנו בשנה הקודמת. היועץ הפיננסי שלך דואג שתדע איך תיראה השנה הבאה שלך וגם זאת שאחריה וגם…עוד שנים קדימה. כיצד לשפר ולשנות, היכן להתבונן ולגלות – על מנת למנף את הארגון לביצועים טובים יותר תוך הטמעה והפנמה של שיטות עבודה יעילות ונכונות המביאות לייעול מקסימלי של המערכת כולה.

פרויקטים והשקעות

לאורך שנות פעילות הארגון מתעוררים צרכים חדשים בהתאם לדינמיקה בה הוא פועל. צרכים אלה, במרבית המקרים, עשויים למנף את הארגון ולהניע אותו לצמיחה משמעותית לאותה נקודת זמן ספציפית. לעיתים מדובר במכונה חדשה ויקרה לגביה יש לבחון כדאיות רכישה, מימון פרויקט גדול מלקוח, השתתפות בתערוכה המצריכה השקעה גדולה ועוד שינויים המצריכים בדיקת כדאיות כלכלית מקצועית.  הליך פריטה של הסיטואציה ובחינת גודל השקעה מול תשואה צפויה לאורך ציר זמן יאפשר קבלת החלטה מושכלת ורציונלית ויקטין סיכון העלול להיות קריטי לחיי הארגון.

הגנות וגידור מט"ח

טבעי לומר שמרבית מפעלי התעשייה מנהלים פעילות סחר חוץ ברבדים שונים, בין אם זה מסתכם בפעילות בסיסית של ייבוא חומרי גלם או ייצוא תוצרת גמורה לשווקים בחו"ל. בשל תנודות שערי המט"ח בשנים האחרונות, חשוב לבצע הגנה על העסקאות המתבצעות במטבע זר. מטרת פעולת הגנה על עסקה במט"ח מיועדת למנוע או למזער ככל האפשר נזק כספי הנובע משינויים בשערי מט"ח לאורך  זמן קיום העסקה, עד לקבלת תמורתה המלאה, או לחלופין עד להעברת תשלום לספק בחו"ל. קיימים כלים נוספים להגנה על מט"ח וחשוב לבצען מול בנק או בית השקעות מוכר.

כלים לניהול שרשרת אספקה

המושג Supply Chain Management – SCM צובר תאוצה בהתנהלותם של ארגונים רבים בכלל וחברות תעשייה בפרט. כלי זה מציג את הצורך בהתייעלות ארגונית משלב הביקוש למוצר עד לשלב הסופי- אספקת המוצר ללקוח קצה. מטרת ניהול שרשרת אספקה היא חיסכון והתייעלות בשלבים המרכיבים את התהליך, ממנה נגזרת חסכון בזמן, במשאבים ובכסף. שרשרת אספקה צריכה להיות גמישה ומותאמת לדינמיקה המשתנה בכל ארגון בהתאם לאופי פעילותו.

עבודה מול תכניות ממשלתיות לתעשייה

ממשלת ישראל מכירה בחשיבתם של מפעלי התעשייה הקטנים והבינוניים המהווים כ 74% מכלל מפעלי התעשייה בארץ ועל כן מקצה מגוון כלים לתמרץ ולעודד את פעילות המפעלים וצמיחתם. כלים אלו מתייחסים לתחומים כגון:  ייצוא, תעסוקה, חדשנות, מו"פ ועוד. הכלים ניתנים בעיקר באמצעות משרד הכלכלה (התמ"ת) בשיתוף עם התאחדות התעשיינים. 

סדנאות והרצאות בנושא כלכלת חברה תעשייתית

בימים אלה, עת המשק עובר תנודות חדות והמגזר התעשייתי עומד בפני קשיים ואתגרים חדשים, כדאי ורצוי לבצע שינויים, גם אם קטנים, כדי להיערך למציאות החדשה המסתמנת במשק הישראלי. ההרצאות והסדנאות מיועדות לאנשי תעשייה ועובדיהם במחלקת כספים והנהלת החשבונות. מטרתן לשדרג ולהרחיב את הידע הכללי בתחום הכספים בארגון, לחדד חשיבות של פעולות ואמצעים אותם כדאי לאמץ ולהטמיע בארגון לשם השגת ביטחון פיננסי ועמידה בלחצים מהסביבה החיצונית (בנקים, ספקים, נותני אשראי אחרים, לקוחות, מתחרים) ולחצים בסביבה הפנימית (עובדים, תהליכי ייצור, ממשקים פנים ארגוניים ועוד). 

סדנאות והרצאות בנושא כלכלת המשפחה לעובדי חברות

הרצאות וסדנאות אלה הן בבחינת תמיכה בהון האנושי של הארגון. כיום, ארגונים רבים מאמצים מסקנות של מחקרים רבים שהוכיחו כי השקעה בהון האנושי בארגון מעלה את תפוקתו הכוללת של הארגון ומסייעת להצלחתו. ההרצאות והסדנאות נערכות עבור חברות המעוניינות להעניק לעובדיהם (ולבני/בנות זוגם) כלים להתנהלות פיננסית נכונה ומאוזנת בביתם ולאפשר להם שיפור באיכות ושלוות החיים.

 

 

שיטת MD לצמיחת חברות וארגונים

שיטת MD לצמיחת חברות וארגונים

להבין את ה"למה" כדי לשנות את ה"כמה"

"שיטת MD לצמיחת חברות וארגונים" עוסקת בקשרים המתקיימים בין תפיסת החומר, הם גורמי הייצור והסביבות העסקיות הפנימיות והחיצוניות של הארגון לבין הפעילות האנושית המושפעת מגורמים אלה ומשפיעה עליהם. השיטה חוקרת את התפיסה של הגורם האנושי בארגון, את המציאות הסובבת אותו וכיצד ניתן לייעל אינטראקציה זו לטובת הפרט והארגון גם יחד.  מטרות השיטה הן להביא להבראה ולצמיחת חברות וארגונים ברמת המיקרו ועל ידי כך להגדלת הצמיחה במשק כולו ברמת המאקרו.  במסגרת כלכלה התנהגותית תאגידית בעידן החדש, שימוש בשיטה עוזר לבחור בתהליך קבלת ההחלטות, בזיהוי תמהיל נתונים חדשים שיביאו לתוצאות פיננסיות אופטימליות בארגונים.

השיטה יחידה מסוגה  ומבוססת על מחקרים מדעיים בינלאומיים, נשענת על עקרון המטריאליזם הדיאלקטי הבוחן את יחסי הגומלין בין ההכרה האנושית לבין המציאות סביבו. כל פעילות אנושית משפיעה על החומר, על הסביבה החברתית ועל האדם עצמו. השיטה מלמדת כיצד להביא את האדם (מנהל או עובד בארגון) לצמיחה אופטימלית כך שתשפיע בצורה ישירה על סביבתו האישית, החברתית והמקצועית ותסייע להעצמת הארגון והגדלת רווחיו בטווח הקצר והארוך. 

הסברה אומרת כי עולם התאגידים העסקיים מונע, פועל ומתייחס לעצמו בהיבט הפיננסי בלבד. התפיסה הרווחת בעולם זה מושתתת על התבוננות תוצאתית, רציונאלית, תבניתית, מגמתית, תחרותית ולעתים אף צרה במידה יחסית. ההתבוננות האנאליטית נותנת מקום מצומצם לפרט כישות אנושית עצמאית בעלת יכולת חשיבה עצמית מתפתחת, ורואה בו גורם ייצור המכונה "כוח עבודה" או "הון אנושי". במקביל צף ונחשף עולם התודעה וההכרה המהווה הצצה לעולמות הנפש והרוח של בני האדם. בהיות האדם חלק מגורמי הייצור או ההון האנושי של חברות ותאגידים, לא ניתן להתעלם לחלוטין מתכונותיו האישיות, אמונותיו ורגשותיו וחשוב יהיה למנף את ההכרה בקיומם לטובת כל הצדדים. לשינוי הכרתי ומעשי זה מתלווה ערך מוסף לאומי שכן חברות ותאגידים אשר יאמצו פלטפורמה זו יתרמו להגברת איכות שיתופי הפעולה עם גורמים חיצוניים, אם במודע ואם לאו ובזאת ירחיבו את מעגלי התהודה של תפיסה הכרתית חיונית זו, יעצימו את הצלחתם בשוק העסקי, יגדילו את רווחיהם וירוויחו הון אנושי המוביל לצמיחה פרמננטית.

אתם, מנהלים ובעלי חברות ומפעלים, וודאי יודעים כי תוצאות פיננסיות של ארגון קשורות באופן בלתי ניתן להפרדה בתהליכים המתנהלים  באמצעות  העובדים. עם השנים דינמיקת הקשרים בארגון משתנה בעקבות אינטראקציה חברתית לא בריאה. כתוצאה מכך הארגון מאבד את יכולת התפקוד האופטימלית שלו, דבר המאט את הצמיחה הכלכלית ומסרס את פוטנציאל ההתפתחות. קיימים כללים בהתנהלות האנושית, שהטמעה נכונה שלהם באמצעות שיטה זו תסייע לצמיחה כלכלית. השיטה מבוססת על מדע ומחקרים מהארץ ומהעולם, מתמקדת בתיקון קשרים קיימים, יצירה והטמעה של קשרים חדשים פנים ארגוניים, התייעלות תפעולית ופיננסית לטווח הארוך, חוסכת לארגון עלויות רבות ומסייעת לצמיחתו לשנים הבאות.

"שיטת MD לצמיחת חברות וארגונים", באמצעות תהליך מובנה בעל שלבים מתודולוגיים, יודעת למצוא את הקשרים בין הפעולה האנושית לתוצאות הפיננסיות שלה ולהוביל אותם לאופטימיזציה כלכלית. בעזרת השיטה תוכלו לגלות אחת ולתמיד את פוטנציאל הגדלת ההכנסות שלכם וצמצום ההוצאות המיותרות בארגון, ולהגדיל את רווחיותו ואיכותו לטווח הרחוק, אך בעיקר לשמור ולשמר את איכות העובדים בארגון, להפחית תחלופת עובדים ולהפיק את המיטב והמרב מהקהילה שתיווצר בסביבת העבודה החיובית והמתפתחת.

מאמרים

תכנון וניהול כלכלי נכון של ארגון בכל גודל הוא נתון קריטי בדרך להגשמת חזון עסקי. הוא דורש חשיבה

קפדנית ותשומת לב מרבית לפני ולאורך כל חיי הארגון. 

מובאים לפניכם מאמרים שהופיעו בבלוג הכלכלי-חברתי של הכותבת בקפה דה מרקר וכן באתר נעמהנט,

הפורטל לנשות עסקים של 'הרשות לפיתוח הנגב'. 

תוכלו לשלוח שאלות והארות לכתובת המייל בלשונית צור קשר.

קריאה מהנה ומועילה!

(הכתוב באתר ו/או בקישוריו מובא לעתים בלשון זכר בלבד ולעתים בלשון נקבה בלבד אך מתייחס לשני המינים כאחד)

____________________________________________________________________________________

* מימון הפעילות העסקית, ממי לקחת, למה, כמה ואיך? 

מימון הוא כלי חשוב שנועד לסייע לארגון לצמוח, לשפר תהליכים, לממן פרויקטים, להתמנף וגם לשיפור התזרים והון חוזר.

מימון לא אחראי עלול לגרום יותר נזק לארגון מאשר תועלת. 

לקריאת המאמר לחץ על הקישור  http://www.naamanet.co.il/t/מימון פעילות עסקית 

____________________________________________________________________________________

* הלוואה? חכו רגע לפני שתחתמו:

השוק הפיננסי מוצף בהלוואות חוץ בנקאיות והבנקים מחזרים אחרינו כל עוד יש כסף בחשבוננו. מה עושים כשבאמת צריכים???

לקריאת המאמר לחץ על הקישור  http://cafe.themarker.com/post/3106734/

____________________________________________________________________________________

* גבייה בחשיבות גבוהה:

אחד הפרמטרים לבחון מצב ארגון או כושר הישרדותו הוא מצב הגבייה שלו, שהרי החיים האמיתיים נמצאים בתזרים המזומנים,

ולא בדו"חות כפי שחושבים

לקריאת המאמר לחץ על הקישור  http://www.naamanet.co.il/t/גבייה בחשיבות גבוהה

____________________________________________________________________________________

* תקציב הארגון ולמה הוא כל כך חשוב?

תקציב הוא אותה דיאגרמת עוגה מפורסמת שחתוכה לפרוסות המתורגמות לסעיפי תקציב. 

לקריאת המאמר לחץ על הקישור  http://www.naamanet.co.il/t תקציב הארגון וחשיבותו 

____________________________________________________________________________________

* מחול החיזור החונק של הבנקים:

בין הבנק ללקוח קיימת מערכת יחסים מורכבת. האם הצהרות הבנק בפרסומים לטובת עסקים קטנים ובינוניים באמת עומדות

בקנה אחד עם מה שקורה בפועל?

לקריאת המאמר לחץ על הקישור  http://cafe.themarker.com/post/2956219/

____________________________________________________________________________________

* מה נגזר על המגזר:

עסקים וחברות גדולות ובינוניות ותנאי התשלום הנהוגים במשק. מה עשתה וועדת הכספים כדי לתמוך בעסקים הקטנים

בעניין זה והאם זה לא בבחינת טיפה בים.

לקריאת המאמר לחץ על הקישור  http://cafe.themarker.com/post/2909136/

____________________________________________________________________________________

* תמחיר והמחרה

תמחיר והמחרה הם הדרך 'להעמיס' את עלות המכר על המוצר ולהוסיף לו את ערך התדמית בה נרצה לעטוף אותו. 

לקריאת המאמר לחץ על הקישור  http://www.naamanet.co.il/t/ תמחיר והמחרה

____________________________________________________________________________________

* מושגי יסוד מעולם הכספים:

כשאנחנו יושבים מול הבנקאי האישי או מנהל הסניף, כדאי שנהיה מודעים להבנת המושגים השגורים בשפה הבנקאית,

כך ידעו שאנחנו גם מבינים

לקריאת המאמר לחץ על הקישור  http://www.naamanet.co.il/t/מושגי יסוד מעולם הכספים

____________________________________________________________________________________

* תכנון כלכלי נכון להקמת עסק:

רגע לאחר ההחלטה להקים עסק, מהו סכום הכסף אותו עלינו להכין לפני שניגש לביצוע המהלך ולא ניתקע בדרך? 

לקריאת המאמר לחץ על הקישור  http://www.naamanet.co.il/t/תכנון כלכלי לפני הקמה

____________________________________________________________________________________

שימור עובדים בהתבוננות חדשה

בשני העשורים האחרונים חברות מגייסות מאמצים רבים ותקציבים גדולים לשימור עובדים: יוצאים לטיולים, ערבי גיבוש ומסיבות ריקודים, בתי מלון, אטרקציות, מתנות לילדים. מרבית הארגונים מעניקים בונוסים מכובדים לעובדים מצטיינים וחלקם אף מזמנים לכותליהם יועצים ומרצים, מנחי סדנאות ומומחים שימצאו את הדרך הנכונה להשאיר את העובדים במערכת, מרוצים ופרודוקטיביים. למרות כל אלה, מדידת מוטיבציה בארגונים בשנת 2014 מדדה את הרמה הנמוכה ביותר של מחוברות ארגונית בעשרים השנים האחרונות, מאז החלו המדידות. למה?!

אנחנו נמצאים בעידן חדש- העולם השתנה, הדור אחר, התפיסות אחרות, התחושות אחרות- המציאות מחייבת ארגונים להתבוננות שונה ממה שהייתה נהוגה עד לפני עשור או שניים ולאימוץ תפיסות חדשות בנוגע לחיזוק מערכת קשרי ארגון-עובד.

המשפט הידוע "הכשרת עובד חדש יקרה מהמאמץ לשימור עובד קיים"  כבר לא תמיד רלוונטי אלא אם נצליח להביא את הארגון, מנהליו ועובדיו להבנת תפיסת הקולקטיב את המערכת ואת קשרי הגומלין החדשים בעקבות תפיסה זו.

מטרות ההרצאה:

 1. לאפשר למנהלים בדרגים שונים בארגון להכיר ולרכוש כלים חדשים, חדשניים ופורצי דרך המסייעים לשמור על מצבת עובדים יציבה ומינימליזציה של תחלופת עובדים בהתבוננות ארגונית-קולקטיבית.
 2. ללמוד שיטות חדשות, מבוססות מדע ומחקרים מהארץ ומהעולם, לשמירה על קשרים טובים ונכונים עם העובדים.
 3. להרחיב את תפיסת תחום הניהול המסורתית ולהתאימה לעידן החדש.
 4. לחשוף את תחום הכלכלה ההתנהגותית בעולם התאגידים הפועל מתוך תחום הרציונאליות.
 5. להביא לשינוי תודעתי בקרב ארגונים ועסקים, מנהלים ובעלי עסקים, שינוי המותאם לרוח החדשה המפעמת בקרב הקהילה העסקית העולמית והישראלית.  
 6. לחשוף את הקהילה העסקית בארץ לקיומן של דרכים נוספות להעצמת העסק והארגון ולשיפור הרווחיות.

הנושאים העיקריים המועברים בהרצאה:

      אפיון מערך הקשרים בין דרג ניהולי לדרך תפעולי.

      תפיסות ואמונות של עובדים בארגון.

      דיסוננס ניהולי ואיך מתמודדים איתו?.

      נדנדת ערכים ומדוע היא במצב של חוסר איזון?

      המנהל וכיצד הוא נתפס בעיני העובדים?

      הסביבה הארגונית וכיצד היא משפיעה על עובד?

      ועוד..

ההרצאה אורכת כשעה (ניתן לשינוי בהתאם לצורך) ולאחריה ניתן זמן נוסף לשאלות.

ההרצאה, ייחודית מסוגה ומרתקת, מועברת בצורה מקצועית ומעניינת על ידי מרצה מנוסה בתחום כלכלה התנהגותית תאגידית. ההרצאה מיועדת לאירגונים הפועלים לחדשנות ויצירתיות תוך פתיחת נתיב קל יותר לביצוע שינוי מיקוד בתרבות ארגונית מתחדשת ומתייעלת, הבנת אופי העובד בעידן החדש ברמת פרודוקטיביות וברמת הדינמיקה באישיות. ההרצאה היא תוצר של שנות תצפית ומחקר עצמאי בתחום אנתרופולוגיה חברתית וגובשה מתוך אסופה של עשרות מחקרים מדעיים מהארץ ומהעולם.

המרצה, יועצת פיננסית לעסקים ולחברות, מתמחה בתעשייה, חוקרת ומפתחת את "שיטת MD לצמיחת חברות וארגונים", בעלת תואר ראשון בכלכלה בהצטיינות ותואר שני במנהל עסקים, חברת הנהלה בלשכת היועצים העסקיים בישראל, חברה במאגר היועצים של התאחדות התעשיינים, בלוגרית בדה מרקר קפה, כתבת מאמרים בנעמהנט- אתר לנשות עסקים של 'הרשות לפיתוח הנגב'. מתנדבת כמרצה ומנחת סדנאות בארגון "פעמונים" השואף למציאות שבה משפחות בישראל מנהלות חיים כלכליים מאוזנים ואחראיים, לבניית חוסן כלכלי וחברתי כללי. ההרצאה מועברת מתוך אמונה בצורך האמיתי בשינוי תפיסתי כלכלי, חברתי ומקצועי ומתוך אחריות חברתית ואהבת אדם.

 

הרצאה חדשנית ופורצת דרך המביאה את בשורת חיבור החומר והרוח למגזר העסקי

 

שינוי וחשיבותו

תקציר הרצאה- שינוי ולמה חשוב לעשות אותו נכון.

"שינוי הוא חוק בחיים ואלה המתבוננים רק לעבר או להווה – יחמיצו בוודאי את העתיד" (ג'ון פ. קנדי).

מרבית השינויים בחייו של אדם חלים במסגרת חיי משפחה, מקום מגורים, לימודים ותחום עיסוק ומתרחשים באופן פאסיבי כרצף כרונולוגי ידוע, ברור ומוסכם. שינויים אלו, כמו מעבר דירה, מעבר מבית הספר היסודי לתיכון, נישואין, הרחבת המשפחה ועוד, נתפסים כחוויה מרגשת הנטמעת בזיכרון לאורך שנים.

מצבים בהם אנו נדרשים לערוך שינוי בחיינו, בין אם נכפה עלינו ובין אם ביוזמתנו, יוצרים תחושת מועקה ועומס מתמשך הנובעים מחששות, תפיסות שגויות, פרדיגמות/אמונות מגבילות, פחדים סמויים, חוסר וודאות ותחושת הסיכון של לאבד את מה שיש. הקושי מתעצם בעיקר כאשר מדובר בשינוי מקצועי אשר עתיד להשפיע על מהלך ואיכות החיים שלנו ושל הסביבה הקרובה לנו, קרי העבודה והמשפחה. שינוי מקצועי יזום ואקטיבי הוא אחד הדברים הקשים ביותר לביצוע. בהרצאה זו נסייע לאדם העובר שינוי אישי או מקצועי להיות ולהרגיש נוכח בתהליך מתוך "התבוננות חיצונית", פירוק החששות והבנה שביצוע מודע, נכון ועקבי של התהליך- יביא להטמעה, צמיחה והצלחה. ההרצאה נועדה להקל על תהליכים אישיים ואירגוניים אצל פרטים ומשפחות ובעיקר באירגונים הפועלים לחדשנות ויצירתיות תוך פתיחת נתיב קל יותר לביצוע שינוי ולהוביל להתנהגות ארגונית מתחדשת ומתייעלת.

.

מטרות ההרצאה:

 1. זיהוי מצבים בהם אדם/עובד/מנהל נדרשים לשינויים במישורים שונים בחייו.
 2. הבנת נקודת טרום שינוי ויעד אליו נרצה להגיע.
 3. הכרת כלים חדשים ומעשיים המסייעים לאופטימיזציה של תהליך השינוי.
 4. הטמעת השינוי והצלחת התהליך.

הנושאים העיקריים המועברים בהרצאה:

      מהו שינוי?

      תחומים שונים של שינויים בחיינו.

      השראה, אמונה והצלחה של שינוי.

      הכנות "תשתית מוקדמת" לקראת שינוי.

      יחס הסביבה לשינוי.

      התפיסה הפנימית של השינוי.

      דיסוננס קוגניטיבי ולמה הוא כן חשוב!

      כלים להטמעת שינוי מודע ובר קיימא.

      כיצד לשמור על "אש העשייה" לאחר השינוי?

      ועוד….

ההרצאה אורכת כשעה (ניתן לשינוי בהתאם לצורך) ולאחריה ניתן זמן נוסף לשאלות.

ההרצאה מועברת בצורה מקצועית ומעניינת על ידי מרצה מנוסה בתחום כלכלה התנהגותית תאגידית וכלכלת משפחות. ההרצאה מלווה בדוגמאות מחיי היום יום והכלים המועברים למאזין ילוו אותו במהלך חייו ויסייעו לו לשמור על יציבות השינוי שערך בחייו. ההרצאה מיועדת לכלל האוכלוסייה ובעיקר לאירגונים הפועלים לחדשנות ויצירתיות תוך פתיחת נתיב קל יותר לביצוע שינוי מיקוד בהתנהגות ארגונית מתחדשת ומתייעלת.

המרצה, יועצת פיננסית לעסקים ולחברות, מתמחה בתעשייה, מפתחת את "שיטת MD לצמיחת חברות וארגונים", בעלת תואר ראשון בכלכלה בהצטיינות ותואר שני במנהל עסקים, חברת הנהלה בלשכת היועצים העסקיים בישראל, חברה במאגר היועצים של התאחדות התעשיינים, בלוגרית בדה מרקר קפה, כתבת מאמרים בנעמהנט- אתר לנשות עסקים של הרשות לפיתוח הנגב. מתנדבת כמרצה ומנחת סדנאות בארגון "פעמונים" השואף למציאות שבה משפחות בישראל מנהלות חיים כלכליים מאוזנים ואחראיים, לבניית חוסן כלכלי וחברתי כללי. ההרצאה מועברת מתוך אמונה בצורך האמיתי בשינוי תפיסתי כלכלי, חברתי ומקצועי ומתוך אחריות חברתית ואהבת אדם.

רציונליזציה רוחנית

הרקע להרצאה:

 רבות דובר על רציונליזציה בתהליך קבלת החלטות בארגון. כל מהלך עסקי אליו אנו נקראים להחליט החלטה שתיקח אותנו להצלחה, או לחילופין לאי הצלחה, דורש מאתנו לבצע שורת מהלכים אותה אנו מכנים "תהליך בקבלת החלטות". עד היום דובר בתהליך של חשיבה רציונלית מוחלטת, מבוססת נתונים יבשים הנמצאים בהישג וניתנים לכימות. מולם נמצא בדרך כלל מספר חלופות, אף הן מתבססות על נתונים ומספרים מהעבר, הם אשר יגבשו יעדים כמותיים אותם נרצה להשיג בעתיד- לטווח הקרוב או לטווח הרחוק יותר. אך מה קורה כאשר עם הנתונים "מתנגשת" תחושה שהתמונה אינה נכונה במלואה? מה קורה כאשר המקום הרגשי שלנו סוחף אותנו למקום בו אנו שלמים יותר עם ההחלטה כאשר הנתונים המספריים מורים אחרת? כל מנהל חובש לראשו שני כובעים בלתי ניתנים להפרדה: הכובע הניהולי והכובע האנושי. כיצד ניתן להתמודד עם הדיסוננס המתקיים בנו תחת שני כובעים אלו? כיצד נכון לנהל תהליך קבלת החלטות רציונלי-רגשי ולהיות מוכן להכיל את התוצרים? האם בעת קבלת החלטה רציונלית-רגשית הביצועים יהיו בהכרח נמוכים מתהליך קבלת החלטה רציונלית נקיה? כל זאת בהרצאה חדשנית ופורצת דרך על שינויים המתרחשים בעולם העסקי ומלמדים אותנו שרציונל הוא לא "המילה האחרונה".

 

מטרות ההרצאה:

 1. לאפשר למקבלי החלטות בארגון להכיר כלים נוספים המסייעים ומחזקים את ההחלטות המתקבלות בארגון.
 2. להרחיב את תפיסת תחום הניהול המסורתית ולהתאימה לעידן החדש.
 3. לחשוף את תחום הכלכלה ההתנהגותית בעולם התאגידים הפועל מתוך תחום הרציונאליות.
 4. להביא לשינוי תודעתי בקרב ארגונים ועסקים, מנהלים ובעלי עסקים, שינוי המותאם לרוח החדשה המפעמת בקרב הקהילה העסקית העולמית והישראלית.  
 5. לחשוף את הקהילה העסקית בארץ לקיומן של דרכים נוספות להעצמת העסק והארגון ולשיפור הרווחיות.

 

הנושאים העיקריים המועברים בהרצאה:

      עבר הווה עתיד- ההון האנושי. 

      החלטה רציונלית והתנגשות רגשית.

      דיסוננס ולמה הוא חשוב ומשרת אותנו.

      שילוב הרגש עם הרציונל.

      מוסר, אתיקה ורציונליזציה.

      החופש לבחור נכון.

      ביצוע ותוצאה ברציונליזציה רגשית.

      ועוד..

ההרצאה אורכת כשעה (ניתן לשינוי בהתאם לצורך) ולאחריה ניתן זמן נוסף לשאלות.

ההרצאה מועברת בצורה מקצועית ומעניינת על ידי מרצה מנוסה בתחום כלכלה התנהגותית תאגידית וכלכלת משפחות. ההרצאה מלווה בדוגמאות מחיי היום יום והכלים המועברים למאזין ילוו אותו במהלך חייו ויסייעו לו לשמור על יציבות השינוי שערך בחייו. ההרצאה מיועדת לכלל האוכלוסייה ובעיקר לאירגונים הפועלים לחדשנות ויצירתיות תוך פתיחת נתיב קל יותר לביצוע שינוי מיקוד בהתנהגות ארגונית מתחדשת ומתייעלת.

המרצה, יועצת פיננסית לעסקים ולחברות, מתמחה בתעשייה, מפתחת את "שיטת MD לצמיחת חברות וארגונים", בעלת תואר ראשון בכלכלה בהצטיינות ותואר שני במנהל עסקים, חברת הנהלה בלשכת היועצים העסקיים בישראל, חברה במאגר היועצים של התאחדות התעשיינים, בלוגרית בדה מרקר קפה, כתבת מאמרים בנעמהנט- אתר לנשות עסקים של הרשות לפיתוח הנגב. מתנדבת כמרצה ומנחת סדנאות בארגון "פעמונים" השואף למציאות שבה משפחות בישראל מנהלות חיים כלכליים מאוזנים ואחראיים, לבניית חוסן כלכלי וחברתי כללי. ההרצאה מועברת מתוך אמונה בצורך האמיתי בשינוי תפיסתי כלכלי, חברתי ומקצועי ומתוך אחריות חברתית ואהבת אדם.

 

הרצאה חדשנית ופורצת דרך המביאה את בשורת חיבור החומר והרוח למגזר העסקי

 

הדרך לצמיחה – הרצאה

תמונת קולאג הרצאותהרצאות וסדנאות הן אפשרות נוספת להעברת מידע וידע לקבוצה גדולה של אנשים בפרק זמן קצר.

להלן תקצירים להרצאות אותן תוכלו להזמין עבור עובדים ומנהלים בדרגים השונים, ההרצאות מכילות תכנים חדשניים ואיכותיים ומועברות ברמה גבוהה ובשפה פשוטה. הרצאות שונות הועברו לקבוצות בנות עשרות ומאות אנשים בחברות שונות ביניהן: אוסם שדרות, סוכנות ביטוח מדנס, גלובל קול, קיבוץ ארז, עיריית אשקלון ועוד. 

Custom– ניתן לבנות בהזמנה אישית הרצאות לפי בחירתכם. 

שימור עובדים בהתבוננות חדשה– בשני העשורים האחרונים חברות מגייסות מאמצים רבים ותקציבי עתק לנושא שימור העובדים בארגון. ובכל זאת, מדידת מוטיבציה בארגונים בשנת 2014 מדדה את הרמה הנמוכה ביותר של מחוברות ארגונית בעשרים השנים האחרונות, מאז החלו המדידות. למה?! אנו נמצאים בעידן חדש- העולם השתנה, הדור אחר, התפיסות אחרות, התחושות אחרות- המציאות מחייבת ארגונים להתבוננות שונה ממה שהייתה נהוגה עד לפני עשור או שניים ולאימוץ תפיסות חדשות בנוגע לחיזוק מערכת קשרי ארגון-עובד.

לתקציר המלא לחץ כאן 

 שינוי ולמה חשוב לעשות אותו נכון מצבים בהם אנו נדרשים לערוך שינוי בחיינו יוצרים תחושת מועקה ועומס מתמשך הנובעים מחששות, תפיסות שגויות, פרדיגמות/אמונות מגבילות, פחדים סמויים, חוסר וודאות ותחושת הסיכון של לאבד את מה שיש. בהרצאה זו נסייע לאדם/עובד/מנהל העובר שינוי אישי או מקצועי להיות ולהרגיש נוכח בתהליך מתוך "התבוננות חיצונית", פירוק החששות והבנה שביצוע מודע, נכון ועקבי של התהליך- יביא להטמעה, צמיחה והצלחה. ההרצאה נועדה להקל על תהליכים אישיים וארגוניים אצל פרטים ומשפחות ובעיקר בארגונים הפועלים לחדשנות ויצירתיות תוך פתיחת נתיב קל יותר לביצוע שינוי ולהוביל להתנהגות ארגונית מתחדשת ומתייעלת.

לתקציר המלא לחץ כאן

רציונליזציה ורגשות בקבלת החלטות– כל מהלך עסקי אליו אנו נקראים להחליט החלטה שתיקח אותנו להצלחה דורש מאיתנו לבצע שורת מהלכים אותה אנו מכנים "תהליך בקבלת החלטות". מה קורה כאשר המקום הרגשי שלנו סוחף אותנו למקום בו אנו שלמים יותר עם ההחלטה כאשר הנתונים המספריים מורים אחרת? כל מנהל חובש לראשו שני כובעים בלתי ניתנים להפרדה: הכובע הניהולי והכובע האנושי. כיצד ניתן להתמודד עם הדיסוננס המתקיים בנו תחת שני כובעים אלו? כיצד נכון לנהל תהליך קבלת החלטות רציונלי-רגשי ולהיות מוכן להכיל את התוצרים? האם בעת קבלת החלטה רציונלית-רגשית הביצועים יהיו בהכרח נמוכים מתהליך קבלת החלטה רציונלית נקיה? כל זאת בהרצאה חדשנית ופורצת דרך על שינויים המתרחשים בעולם העסקי ומלמדים אותנו שרציונל הוא לא "המילה האחרונה".

לתקציר המלא לחץ כאן 

 

כלכלת משקי בית לעובדי חברות– נושא כלכלת משק הבית זוכה לתהודה עצומה בשנים האחרונות. הציבור נמצא במצוקה כלכלית והקושי להתמודד מול גזרות הבנקים ותנודות המשק הולך וגדל. קיימת הבנה כי לא ניתן להמשיך לחיות מהלוואה להלוואה אלא קיימת החובה למצוא פתרונות נכונים ואחראים. חברות וארגונים מבינים שהתנהלות כלכלית אחראית תורמת הן לעובד והן למעסיק. עובד המנהל את כלכלת הבית שלו בצורה נכונה ויעילה הוא עובד רגוע יותר, מרוצה יותר ופנוי להשקיע מנטאלית בעבודתו יותר מעובד המוטרד ממצבו הפיננסי.

לתקציר המלא לחץ כאן

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On PinterestVisit Us On Linkedin

השם שלך (חובה)

האימייל שלך: (חובה)

נושא

ההודעה שלך